اخباراخبار مهماروپامالیات

گرجستان در جهت ارزهای دیجیتال : معاف از مالیات بر ارزش افزوده

بنا بر اخبار به دست آمده، جمهوری گرجستان، ارزهای دیجیتال را از مالیات بر ارزش‌ افزوده معاف می‌کند. نودار خادوری (Nodar Khaduri)، وزیر دارایی این کشور اخیراً لایحه‌‌ی تنظیم مالیات فعالین ارزهای دیجیتال را امضا کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، این لایحه از پایان ماه جولای لازم‌الاجرا خواهد بود. تعریفی که این لایحه از ارزهای غیرمتمرکز ارائه می‌دهد بدین‌ترتیب است:

کریپتوکارنسی‌ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که به‌صورت الکترونیک و بر بستر یک شبکه غیرمتمرکز مبادله می‌شوند. این ارزها برای تبادل نیازی به واسط قابل‌ اطمینان نداشته و با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع‌ شده مدیریت می‌شوند.

با معرفی این لایحه، ساکنان این کشور می‌توانند ارزهای دیجیتال را بدون آن که مالیات ارزش‌ افزوده شامل آن شود، به‌راحتی به ارز فیات تبدیل کنند. خادوری همچنین عنوان کرد که لاری گرجستان همچنان پول رایج این کشور محسوب شده و گرجستان اجازه‌ی استفاده از ارزهای دیجیتال و دیگر ارزهای فیات کشورهای خارجی را برای انجام پرداخت‌ها نخواهد داد.

هم‌چنین گفته می‌شود که شرکت‌های استخراج، ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش‌ افزوده هستند؛ مگر آنکه مجوز خود را از کشور دیگری دریافت کرده باشند. این قانون ممکن است باعث تغییر مکان کسب‌وکارهایاستخراج محلی به دیگر کشورها شود.

در تاریخ اکتبر ۲۰۱۵، دیوان دادگستری اروپا در یک رأی‌گیری تاریخی، قانونی را مصوب کرد که مطابق آن، مبادله بیت کوین از مالیات بر ارزش‌ افزوده معاف شد. یک ماه پس از این خبر، استفانو کاپاچیولی (Stefano Capaccioli)، وکیل مطرح ایتالیایی و متخصص طلا و ارزهای دیجیتال، در خصوص این قانون اظهار داشت:

این تصمیم از نظر تاریخی بسیار با اهمیت است زیرا باعث برطرف شدن تمام شک‌ها و سردرگمی‌های مربوط به قابلیت اعمال مالیات‌های مصرفی بر بیت کوین می‌شود. این قانون همچنین ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک وسیله پرداخت ساده و، از دیدگاه مالیات بر ارزش افزوده، مانند ارزهای فیات دیگر کشورها به حساب می‌آورد. این حکم ثابت می‌کند که بیت کوین نیازی به قانون‌گذاری خاصی نداشته و ارائه‌ی تفسیر جدیدی از قانون‌گذاری‌های کنونی برای آن کفایت می‌کند. دلیل این ادعا آن است که در مورد بیت کوین هیچ خلأ قانونی وجود ندارد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *