اخباراخبار مهماستخراججمهوری اسلامی ایران

خرداد ماه فرا رسید؛ صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در ایران به دلیل افزایش ۳۰۰ درصدی تعرفه برق تعطیل شد!

با فرا رسیدن ماه خرداد، تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال با حدود ۳۰۰ درصد افزایش از ۴۸۲ تومان به ۱,۹۳۰ تومان به ازای هر کیلووات رسید و طبق گفته منابع آگاه، تقریباً تمام فعالان صنعت ماینینگ در ایران فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

اختصاصی ارزدیجیتال – یادداشت آقای امیری، یکی از فعالان صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در ایران را که به نمایندگی از دیگر فعالان نگاشته شده است، در ادامه می‌خوانید:

کمتر از یک سال (۶ مرداد ۹۸) از ابلاغ آئین‌نامه اجرایی «استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده (رمز ارز)» توسط معاون اول رئیس جمهور می‌گذرد و ماینرهای ایرانی پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان در تعیین تکلیف دستگاه‌های توقیف‌شده، جریمه‌های برق پرداخت‌شده و احکام تعزیراتی صادرشده، این بار نیز در سال جهش تولید وارد بلاتکلیفی جدید دیگری شده‌اند.

همان‌طور که در آئین‌نامه تصویب‌شده از سوی هیئت دولت نیز آمده است، برق این فعالیتِ صنعتی برخلاف سایر فعالیت‌های صنعتی جاری در کشور می‌بایست با تعرفه صادراتی محاسبه شود که این موضوع از ابتدا مورد اعتراض فعالان این حوزه و کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین شده بود. برخی فعالان شکایت خود را در خصوص این تعرفه‌گذاری ناعادلانه به دیوان عدالت اداری بردند که همچنان در کاغذبازیِ اداری و در مراحل بررسی به سر می‌برد.

از سوی دیگر، وزارت نیرو در اقدامی بحث‌برانگیز تعرفه صادراتی را به نحوی متفاوت از مصوبه به ادارات و فعالان ابلاغ کرد. تعرفه برق ۹۶۵ تومانی برق که باز هم مورد اعتراض فعالان این حوزه قرار گرفت در ۸ ماه سال با قیمت ۴۸۰ تومان (۵۰ درصدِ متوسط صادراتی) و در ۴ ماه سال با قیمت ۱,۹۳۰ تومان (۲۰۰٪ بیشتر از متوسط صادراتی) عرضه خواهد شد که البته هر دو تعرفه با دو ضریب عوارض برق و مالیات بر ارزش افزوده، ۱۹ درصد (به دلیل اعمال ۲ ضریب بعد از هم و نه موازی هم) بیشتر از اعداد اعلام‌شده است. برای بسیاری از دستگاه‌های استخراج موجود در سراسر دنیا، این تعرفه به خودی خود به هیچ وجه توجیه‌پذیر سرمایه‌گذاری در این حوزه نبود.

در همین حال، برخی اشخاص حقوقی اقدام به دریافت مجوز از وزارت صنعت و پس از آن درخواست انشعابات برق کردند. بر اساس مصوبه هیئت دولت تنها اشخاص حقوقی می‌توانند برای دریافت مجوز اقدام کنند. وزارت نیرو و شرکت توزیع برق که از ابتدا اعلام کرده بودند برای ارائه انشعاب به‌منظور استفاده در این صنعت هیچ‌گونه هزینه انشعابی دریافت نمی‌کنند، این بار نیز هزینه‌های غیرمتعارف دیگری را به فعالان این صنعت تحمیل کردند. برخلاف تمام رویه‌های مرسوم در کشور، هزینه برق پیش از صدور قبض و در ابتدای دوره مصرف به عنوان ضمانت پرداخت از فعالان دریافت شد و در اقدامی دیگر هزینه برق‌رسانی به مراکز استخراج تحت عناوین طرح‌های تکمیلی از اشخاص حقوقی درخواست‌کننده انشعاب دریافت شد. (به طور متوسط برای هر مگاوات برق درخواستی، هزینه‌ای بیش از یک میلیارد تومان در قالب طرح‌های مکمل دریافت شده است.)

فعالانی که چالش‌های قبلی را به هر نحو قبول کرده و پشت سر گذاشته بودند، این بار نیز با چالش جدیدی به نام گمرک مواجه شدند که برای هفته‌ها اجازه ترخیص دستگاه‌های ماینر را نمی‌داد و به شدت باعث بالا رفتن زمان بازگشت سرمایه شد؛ آن‌ هم در صنعتی که هر روز در آن مانند ماه‌ها فعالیت در صنایع دیگر حائز اهمیت است. بالا رفتن سختی استخراج در شبکه بیت کوین و از دور خارج شدن دستگاه‌ها، باعث می‌شود تا هر ثانیه در این صنعت مانند طلا ارزشمند باشد.

سرانجام و در بهترین حالت (بر اساس اطلاعات مستند موجود و مصاحبه با فعالان)، برخی مزارع استخراج رمزارز که از تمامی چالش‌های پیش‌رو عبور کرده بودند، توانستند فعالیت خود را در اواسط بهمن ماه ۹۸ آغاز کنند که این تازه شروع داستان صنعت استخراج رمز ارز در ایران است.

نزدیک شدن به زمان هاوینگ بیت کوین و فصل گرم از یک سو و فصل بارش‌ها در کشور چین (قطب ماینینگ جهان) از سوی دیگر، باعث بالا رفتن سختی استخراج شبکه و پایین آمدن سود دستگاه‌های استخراج رمزارز موجود در کشور شد. با وقوع هاوینگ در اواخر اردیبهشت ۹۹، بسیاری از دستگاه‌های ماینر با تعرفه ۴۸۰ تومانی (+۲۰٪ عوارض و ارزش افزوده) از مرحله سودآوری خارج شده و به سمت مراکز اسقاط قطعات کامپیوتری روانه شدند.

در همین حین و در شرایطی که تنها برخی دستگاه‌های سری جدید (که با چالش‌های مجوز و گمرک کمتر از سه ماه در ایران روشن بودند)، پس از هاوینگ سودآوری خود را حفظ کرده‌اند، خرداد ماه در ایران آغاز شده و این بار نیز بر اساس دستورالعمل پر از بحث و ابهام وزیر نیرو، تعرفه برق به ازای هر کیلووات ساعت به ۱,۹۳۰ تومان (+۲۰ درصد عوارض و ارزش افزوده) رسید که بر اساس مستندات موجود، در این شرایط تمام دستگاه‌های استخراج در ایران سودآوری خود را از دست داده‌اند و درآمد منفی را نشان می‌دهند.

طبق ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال می‌توانید میزان سودآوری هر کدام از دستگاه‌های استخراج محبوب را در تصاویر پایین مشاهده کنید:

دستگاه Antminer S9:

دستگاه Whatsminer M21S:

دستگاه Antminer T17:

دستگاه Antminer S17:

فعالان این صنعت اعتقاد دارند برق ارائه‌شده به این صنعت می‌تواند مشابه سایر صنایع موجود در کشور با تعرفه صنعتی و بدون چشم‌داشت از سوی وزارت نیرو ارائه شود و وزارت صنعت نیز مشابه سایر صنایع حمایت از این صنعت را در نظر داشته باشد.

اما در صورت عدم پذیرش تعرفه صنعتی توسط هیئت دولت، مواردی همچنان مورد اعتراض فعالان این صنعت است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود:

۱. با توجه به شیوع ویروس کرونا، نرخ انرژی (برق و گاز) در سراسر دنیا رو به کاهش رفته و در حال حاضر صادرات بسیاری از حامل‌های انرژی در کشور متوقف شده است. وزارت نیرو بر اساس مصوبه هیئت دولت نسبت به اصلاح تعرفه برق برای فعالان این صنعت در شرایط فعلی اقدام کرده و از هرگونه تعلل در اعلام تعرفه جدید مطابق شرایط جدید جهان و قیمت انرژی خودداری کند، چرا که در سال جهش تولید توقف جریان تولید به دلیل تعلل در تعرفه جایز نیست.

۲. با توجه به عدم سودآوری استخراج رمز ارز در ۴ ماه پیش‌رو، وزارت کار شرایط بهره‌مندی کارکنان این مراکز از بیمه‌های بیکاری را تدوین و ابلاغ کرده است تا کارفرما بتواند بر اساس شرایط موجود از حقوق قانونی خود در پرداخت حق بیمه استفاده کند.

۳. با توجه به فعال بودن برخی مراکز استخراج رمز ارز مورد بحث فعالان این صنعت در شرایط جاری (فارم رفسنجان)، وزارت نیرو پاسخگوی تعرفه مورد استفاده مرکز مذکور جهت تنویر افکار عمومی و دسترسی آزاد به اطلاعات باشد. وزارت نیرو باید به صورت شفاف پاسخ دهد در شرایطی که تمامی دستگاه‌های ماینر موجود در دنیا تعرفه ۱,۹۳۰ تومانی در ازای هر کیلووات سودآوری ندارند، چطور یک مرکز استخراج رمز ارز که تمامی مراحل و چالش‌های مطرح‌شده در این گزارش را یک شبه (از زمان صدور جواز تأسیس تا شروع فعالیت در مرکز مذکور تنها یک روز سپری شده) و بدون بروکراسی اداری سپری کرده، همچنان در حال فعالیت است.

منبع
arzdigital
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن