اخباراخبار مهمصرافی ها

۵ سال گذشت !! بیت کوین من کجاست؟؟؟

سوال قربانیان ام.تی.گاکس با گذشت 5 سال؛ بیت کوین ها کجاست؟

انگار دقیقا دیروز بود که سرمایه گذاران بیت کوین در پی خبر سقوط یکی از اولین صرافی های ارز دیجیتال به نام ام.تی.گاکس مات و مبهوت ماندند.

۵ سال گذشته در ۲۴ فوریه ۲۰۱۴، گزارش هایی مبنی بر اینکه صرافی ام.تی.گاکس مقدار سه چهارم دارایی خود را به ارزش یک میلیون بیت کوین از دست داده است، منتشر  شد.

یک روز پس از انتشار گزارشات، صرافی ام.تی.گاکس اعلام کرد که فعالیت خود را متوقف کرده است.

رایان سلکیس در پاسخ به خبری راجع به احتمال ورشکستگی این صرافی در توییتر نوشت:

امیدوارم این (خبر) صحت نداشته باشد اما من گزارشی را از ام.تی.گاکس مبنی بر اینکه آنها ۷۵۰۰۰۰ بیت کوین از دست داده اند، دریافت کرده ام.

ام. تی.گاکس در ابتدا سعی داشت حادثه وارده را کوچک نشان دهد، اما زمانی که تقاضای محافظت در برابر ورشکستگی را نخست در توکیو در تاریخ ۲۸ فوریه و سپس در آمریکا در تاریخ ۹ مارس اعلام کرد، این حادثه برای همه آشکار شد.

اینکه تا چه زمانی ام.تی.گاکس به عنوان بزرگترین صرافی بیت کوین آن زمان انجام تراکنش ها را متوقف میکند، مشخص نبود. تا ماه دسامبر ۲۰۱۴، بیش از ۷۰ درصد تراکنش های تمام بیت کوین های موجود در سراسر جهان توسط ام.تی.گاکس انجام می گرفت.

سرمایه گذاران پس از آن روزهای سخت و حتی در چندین سال رکود که به دنبال سقوط ام.تی.گاکس پدیدار شد، به این صنعت متعهد باقی ماندند.

این حادثه درس های زیادی به مردم آموخت. اما برخی از این درس ها مانند خطر نگهداری مقدار قابل توجه ارز دیجیتال در صرافی های متمرکز هنوز مورد توجه مردم قرار نگرفته است.

آن همه پول کجاست؟

اگرچه طول عمر ام.تی.گاکس نسبتا کوتاه و تنها ۴ سال بود اما سایه آن همچنان به طور گسترده ای  بر صنعت ارز دیجیتال افکنده شده است.

مارک کارپلس، مدیرعامل ام.تی.گاکس یک دهه است که به اتهام اختلاس در زندان به سر می برد در حالی که ادعا می کند بی گناه است.

کاربران ام.تی.گاکس همچنان امیدوارند سرمایه ای را که در زمان سرنگونی این صرافی از دست دادند، بازپس گیرند.

ورود بروک پیرس و آینده گاکس

به گزارش سی.سی.اِن.، بروک پیرس یکی از بنیانگذاران بلاکچین کاپیتال سعی دارد ام.تی.گاکس را احیا کند.

ایده ی پیرس مستلزم یک پروژه به نام آینده گاکس است. طبق ادعای پیرس، او تنها سهامداری است که در ام.تی.گاکس باقی مانده است(کارپلس مخالف این گفته است). او ماموریت دارد، مطمئن شود که یک سهم منصفانه از آنچه که از دارایی های رمزنگاری ام.تی.گاکس باقی مانده است، به قربانیان این حادثه پرداخت شود. امروز، ارزش این مقدار ارز دیجیتال نسبت به آنچه که در سال ۲۰۱۴ بود، به طور قابل توجهی افزایش داشته است.

طبق گزارش CCN، پیرس به وسیله ی پخش ارزهای دیجیتالی که در حال حاضر در دست اموال ام.تی.گاکس قرار دارد و نیز بازسازی عملیات آن، قصد دارد سرمایه همه ی طلبکاران را از طریق فرایندی به نام نوسازی مدنی، بازپرداخت کند.

فقط در ارزهای بیت کوین و بیت کوین کش مبلغِ کلی از دست رفته حدود ۷۰۰ میلیون دلار است. علاوه بر این، از پیش حدود ۵۳۰ میلیون دلار نقد شده است که همچنان توسط ام.تی.گاکس نگهداری می شود. در مجموع حدود ۱.۲ میلیارد دارایی طبق نرخ اخیر قیمت ها موجود است.

آیا عدم توافق راجع به راه اندازی مجدد ام.تی.گاکس وجود دارد؟

راه اندازی دوباره ام.تی.گاکس به دلیل تعداد زیادی از عوامل یک چالش است. یکی از این دلایل به کشور ژاپن مربوط می شود.

همانطور که توسط CNN اشاره شد، برای اینکه پیرس دوباره ام.تی. گاکس را راه اندازی کند باید از سازمان خدمات مالی کشور مجوز گرفته شود. سوال اینجاست که آیا این سازمان برای این پلتفرم ارز دیجیتال بدنام که در حال حاضر نابود شده است، تاییدیه صادر می کند؟

این سازمان به طرح پیرس جواب مثبت داده است. طبیعتا برای کسی که بتواند شهرت این بخش از ارز دیجیتال را بازگردانده و پول طلبکارانی که مدت هاست رنج کشیده اند بازپرداخت کند، مورد استقبال قرار می‌گیرد.

از آنجایی که از ام.تی.گاکس در پنجمین سالگرد سقوط آن یادی شد، دو سوال در ذهن سرمایه گذاران بیت کوین وجود دارد. “آیا صرافی دوباره احیا خواهد شد؟” و البته “پول ما کجاست؟”

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن